foto1
Szkoła Podstawowa w Rossoszycy
foto1
Szkoła Podstawowa im.Władysława Łokietka w Rossoszycy
foto1
Szkoła Podstawowa im.Władysława Łokietka w Rossoszycy
foto1
Szkoła Podstawowa w Rossoszycy
foto1
www.zsprossoszyca.pl
Tel. 43 829 68 28
szkolarossoszyca@op.pl

Szkoła Podstawowa w Rossoszycy

WYDARZENIA


 

Historia na wyciągnięcie ręki.

 

 

Dnia 29 maja uczniowie z klas III –VI wybrali się na wycieczkę wcale nie tak daleko, ale za to w czasy bardzo odległe.

Celem podróży było miasto wspominane już przez  Klaudiusza Ptolemeusza w II w n.e. jako starożytna Calisia, czyli  znany dziś Kalisz, „najstarsze z polskich miast”. Przeżywał on wspaniałą świetność także w okresie wczesnego średniowiecza i odgrywał wówczas istotną rolę w procesie tworzenia sił państwa wczesnopiastowskiego, a w świetle najnowszych koncepcji jest wielce prawdopodobne, że to właśnie tu znajdowała się kolebka pierwszych polskich władców  - Piastów, którzy podbijając sąsiednie plemiona i niszcząc ich grody dotarli w rejon Ostrowa Lednickiego i Gniezna, gdzie założyli swoje nowe siedziby.

Sercem ówczesnego Kalisza był gród położony wśród rozlewisk rzeki Prosny,  w malowniczym zakątku dzisiejszego miasta  - w dzielnicy Zawodzie.

Właśnie Zawodzie interesowało nas najbardziej, ale najpierw poznaliśmy historię miasta, wspinając się na wieżę ratuszową  i słuchając ciekawych opowieści pani przewodniczki.  Mieliśmy niecodzienną okazję podziwiać panoramę miasta z czterech stron świata.

Zaciekawiła nas też replika  wozu kupieckiego z okresu Cesarstwa Rzymskiego, jakim do miasta nad Prosną przybywali ówcześni kupcy zmierzający po bursztyn nad Bałtyk.

Wóz wystawiono w specjalnej gablocie ustawionej na Rynku Głównym.

Chwilą wytchnienia w wędrówce była przerwa obiadowa, którą spędziliśmy siedząc na trawie i zajadając pyszny bigos przywieziony w termosie ze szkolnej stołówki.

 Kiedy dotarliśmy na Zawodzie, oczom naszym ukazał się Kaliski gród Piastów.

Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu powstał na terenie obecnej dzielnicy Zawodzie, w miejscu wczesnośredniowiecznego grodu obronnego, istniejącego tutaj od połowy IX do połowy XIII wieku. Po dawnej osadzie zachowały się fragmenty wałów drewniano – ziemnych oraz kamienne fundamenty romańskiej, XII-wiecznej kolegiaty św. Pawła, w której w 1202 roku spoczęło ciało fundatora – księcia wielkopolskiego Mieszka III.

Największą atrakcją było przymierzanie hełmów, oglądanie tarczy rycerskich oraz wnętrza chałup średniowiecznych. Dzięki sympatycznemu przewodnikowi czas szybko nam uciekał i z żalem opuszczaliśmy Zawodzie. Po kilkunastu minutach byliśmy już w pokazowej zagrodzie żubrów, danieli, dzików i koników polskich w przepięknym Gołuchowie. Spacerując po parku, mogliśmy dzielić się wrażeniami.

 W drodze powrotnej nie obyło się bez wizyty w Mc Donaldzie, a potem już tylko zostało przywitaę się z rodzicami i opowiedzieć Im to wszystko, czego doświadczyliśmy.

Organizatorem wycieczki była p.Joanna Kwa?niewska. Opiekę uczniom zapewniły panie: Agata Woźniak, Dorota Góral i Teresa Kałczak.

 

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1

 

b_150_100_16777215_00_images_stories_1526-5t.jpg

Ponadnarodowa mobilność uczniów SP w Rossoszycy

Od pola do stołu - ponadnarodowa mobilność uczniów SP w Rossoszycy

Fanpage projektu - Od pola do stołu