Dnia 10 grudnia 2013 r. uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wybrali się do Wiejskiego Centrum Kultury w Bałdrzychowie by zwiedzić wystawę zatytułowaną „Bałdrzychowianie wczoraj”.
Wycieczka ta to część projektu „Wieś wczoraj” mającego na celu zapoznanie uczniów z narzędziami pracy na wsi w ubiegłym wieku, sposobami ich używania i przechowywania oraz budzenie szacunku dla ciężkiej pracy na roli i w gospodarstwie wiejskim. Kustosz wystawy pani Hildegarda opowiedziała nam o zbieraniu materiałów na wystawę. Wszyscy ofiarodawcy chcieli zebrać narzędzia z gospodarstw domowych oraz maszyn rolniczych w celu pokazania ich młodemu pokoleniu, skatalogowaniu by nie do puścić do zapomnienia o nich.
Uczniowie zgodnie z przydzielonymi zadaniami w projekcie robili zdjęcia, dopytywali o szczegóły i starali się jak najwięcej zapamiętać. Już podczas zajęć w szkole pierwszaki będą rysować poznane przedmioty codziennego użytku i porównywać je ze współczesnymi. Uczniowie klas 2 i 3 wykonają album fotograficzny oraz powiedzą w domu o tym co widzieli. Mają za zadanie również zapytać domowników czy w ich domach można znaleźć tego typu stare sprzęty gospodarstwa domowego.
Autorki projektu: Joanna Kwaśniewska, Edyta Mikołajczyk Agata Woźniak
Projekt
Efekt dla uczniów klas I – III
Szkoły Podstawowej im.Władysława Łokietka w Rossoszycy
„Wieś wczoraj”
w oparciu o wystawę w Wiejskim Centrum Kultury w Bałdrzychowie
"Bałdrzychowianie wczoraj".
Podstawa programowa:
Edukacja plastyczna:
1. w zakresie percepcji sztuki:
a) określa swoją przynależność kulturową poprzez kontakt z wybranymi dziełami sztuki, zabytkami i tradycją w środowisku rodzinnym, szkolnym i lokalnym, uczestniczy w życiu kulturalnym tych środowisk, wie o istnieniu placówek kultury działających na ich rzecz.
Edukacja społeczna:
6) zna najbliższą okolicę, uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez lokalną społeczność.
Cel główny: Zapoznanie z pamiątkami z przeszłości wsi, jej tradycjami i wytworami sztuki ludowej.
Cele dla uczniów:
· Zapoznanie się z narzędziami pracy na wsi w ubiegłym wieku, sposobami ich używania oraz przechowywania.
· Budzenie szacunku dla ciężkiej pracy na roli i w gospodarstwie wiejskim.
· Doskonalenie umiejętności zachowania się podczas zwiedzania wystawy, dostrzegania szczegółów i ich zapamiętywania.